Vlak v pustinách pro Krotitele draků

Vlaková souprava pro svět Končina byla dalším zajímavým projektem pro Krotitele draků. Nejen že to bylo, klasicky, na poslední chvíli, ale taky to nebylo vůbec malé, a navíc jsem pod tento vlak musel ještě udělat i nějaké terénní desky, jako základnu. Čili jsem začal tím, že jsem si udělal z XPS polystyrenu své klasické základní čtverce pro battleboard, neboli základní herní desku, na kterou potom stavím modely. Tyto desky dělám v rozměrech 30x30cm, což je ekvivalent rozměru ve stopách 1×1 (ne přesně samozřejmě). Tvorbu těchto desek jsem ukázal v TOMTO videu na mém kanále.

Další částí této práce bylo nějakým způsobem udělat vlak. K tomuto účelu jsem využil svou 3D tiskárnu. Důležité bylo ale najít vhodné modely, což se ukázalo jako problém. Svět Končina je fantasy-steampunkově laděný svět, nebo alespoň na určitých místech. Chtěl jsem vytvořit vlak, který nebude úplně kopií našich vlaků z reálného světa, takže jsem strávil nějaký čas hledáním modelů vlaků na stránce Thingiverse, kde se dají najít modely na tisk zdarma. Tady jsem posbíral kolekci různých vlaků, historickou parní polskou lokomotivu, německé nákladní vagóny, podvozky z Warhammer 40K a něco dalšího.

To vše jsem musel vzájemně velikostně sladit, vymyslet jak spojit kabiny a podvozky které k sobě vzájemně nepatří, a dát to dohromady. Byl to takový 3D tiskařský kitbashing (kombinování různých věcí co k sobě primárně nepatří, do jednoho modelu). Výsledný vlak dostal zvláštní, ale hodně reálný vzhled. Což dopadlo nakonec snad i lépe než jsem doufal.

Dalším bodem bylo vytvořit koleje, aby měl vlak na čem sedět. Ty jsem vytvořil dle vlastní preference rozchodu kolejí 25mm nebo 1″, což odpovídá jednomu čtverečku v RPG hrách. Toto je důležitá věc pro hratelnost modelu, a díku tomuto rozchodu lze mezi koleje umístit figurku na podstavci 25mm. Jako materiál jsem použil kolejnici, opět vytištěnou na 3D tiskárně, ale šlo by využít i špejle nebo hranoly, a jako pražce jsem použil klasická nanuková dřívka. To celé jsem nalepil na podložku ze sololitu nebo MDF destičky, které pro terény využívám kvůli dobré pevnosti a opracovatelnosti nožem.

Celý postup tvorby kolejí, které jsem i zmagnetizoval, můžete najít v TOMTO videu.

Po dokončení kolejí a základních desek jsem se mohl pustit do barvení vlaku. Podle zadání to měl být starý, zašlý a žeravý vlak, který už své lepší dny nepamatuje. Takže základová barva byla jasná volba černá. Posléze podle typu vozu jsem použil barvy od žluté a zelené, na vozy pro pasažéry, po červenou  mahagonovou na nákladní vozy. Cisternu s palivem, jsem odělal opět do žlutých tónů, aby kontrastem vynikla od svého nosného vagónu. Zároveň měla vespod magnety, a nosný vagon taky, aby držela, ale zároveň se mohla odejmout pryč a vůz by se dal hrát i jako prázdný, nebo se na něj mohl umístit jiný náklad. Celé barvení probíhalo pomocí airbrushe a práce šla poměrně rychle.

Dalším krokem bylo docílit onoho ošoupaného vzhledu. K tomu jsem využil v první řadě chipping medium, pomocí kterého dokážete oloupat vrchní vrstvu barvy v nahodilých vzorech, co vypadají velmi realisticky. Důležitý je však postup jakým ho použijete, Já využil opět airbrush a chipping medium “naprskal” na model kde bylo potřeba, nejvíce práce jsme si dal s kabinou lokomotivy. Po práci s chipping mediem, jsem nanesl další vrstvu barvy, a následně použil jemný zubní kartáček namočený ve vodě a lehce oškrábal novou barvu, která povolila právě v místech, kde pod ní bylo chipping medium.

Posledním krokem který měl dokončit finální podobu byl pigmentový prach. Ten jsem nanesl na místa jako spáry, rohy a jiné podobně zapadlá zákoutí vlaku, a zafixoval. Využil jsme několik odstínů, od hnědé po oranžovou rez, abych docílil reálnějšího vzhledu. I tady totiž platí, že je potřeba barvy vrstvit v několika vrstvách pro ten správný vzhled. Koncový dojem z kabiny i z celého vlaku byl pozitivní, a když by se na něm dalo odvést ještě kus práce, je třeba stále mít na paměti, že se jedná pouze o herní komponent, který vytáhnete maximálně asi 1 za rok, jestli vůbec. Proto je nutné takové skutečnosti vždy podřídit množství úsilí a práce na modelu.

Posledním doplňkem pro cestu našeho vlaku byly nějaké scatter terény do prostoru kolem kolejí. Udělal jsem proto jednoduché termitiště/komíny a skály, které by se v pustinách mohly nacházet. I na tyto terény jsem udělal krátký video tutoriál ZDE. Je to jednoduchý craft, a díky tomu že tyto terény nejsou na pevno svázané s hlavní deskou, můžete je využívat mnohokrát i v na jiných deskách a prostředích. Celá kompozice vlaku tam zabrala prostor 120×30 cm ve čtyřech deskách za sebou.

Share this post

Zanechte nám recenzi prosím